שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

עיינו ביוזמת העל ובכלים שלה

היזמ/ים

"מסע בין עולמות" – משחק הרפתקאות לפיתוח מיומנויות תוך-אישיות ובין-אישיות | EdVenture

התלמידים משחקים שבט קדום החי בכפר שנקלע למצוקה, ונאלץ לנדוד ולהתיישב במקום חדש, במהלך המשחק הם מזהים את החוזקות שלהם ושל חבריהם.

מטרה או תועלת צפויה

התלמידים יהיו מודעים יותר לחוזקות ולחולשות של עצמם, ילמדו איך להדגיש את החוזקות שלהם, ואיך לזהות חוזקות של אחרים.

קהל יעד

קהל היעד שיפעיל את "הרפתקה בין עולמות" בכיתות הוא מורים לתלמידי ד'-ו' בשיעורי כישורי חיים.

המרוויחים העיקריים הם התלמידים.

במעגל השלישי ירוויחו גם מנהלים ובעלי תפקידים ברשויות או במשרד העוסקים בתחום הלמידה בבתי הספר.

תנאים מקדימים: הכנות, חומרים, ציוד

hidethisfield

הוראות הפעלה: קחו ועשו זאת לשלכם!

כל החומרים הדרושים נמצאים כאן:

פתיחה

  1. מתחילים לספר את סיפור העלילה: "אתם שבט שעבר חורף קשה מאוד, אין מספיק אוכל וציוד במקום ולכן עלתה ההצעה לעזוב את המקום שבו אתם מתגוררים וללכת בלית ברירה לחפש מקום חדש".

יצירת דמויות

  1. ממשיכים בסיפור: "השלב הבא הוא להכיר יותר טוב את חברי השבט. זקני השבט מבקשים מכולם למלא תעודת זהות כדי שנדע מה החוזקות של כל אחד מאיתנו, ובמה נוכל לעזור אחד לשני".
  2. כותבים יחד על הלוח רעיונות לתכונות/סגולות/מאפיינים/איכויות. כותבים גם רעיונות לתפקידים ומקצועות.
  3. התלמידים ממלאים את דף הדמות. מעודדים אותם לבחור שם שכולל גם תפקיד, כמו: נוצת נשר – הרץ הזריז, אש להבה – מדליק המדורות.

היכרות עם הדמויות

שואלים שאלות על הדמויות ונותנים כל פעם משימה אחרת (מדי פעם עוצרים ושואלים שאלות להרחבה):

  • מי שהדמות שלו בעלת מקצוע שימושי עולה על כסא.
  • מי שהדמות שלו יודעת לקרוא מפה ולנווט שילך ימינה.
  • מי שהדמות שלו יכולה לעזור בשמירה על בריאות שירים ידיים.
  • מי שהדמות שלו בעלת יכולות הנהגה שירים רגל.
  • מי שיש לו דמות שמזכירה בתכונותיה את עצמו, שיקפוץ גבוה.

* חוקרים את העולמות

חושפים את המפה הגדולה (בקובץ המצורף) של העולמות שסביבנו. עוד לא מתחילים לחקור, אבל מסתכלים יחד וחושבים על רעיונות לגביה, מה מתאים ומה מפריע להתישבות במבט ראשוני. מזמינים ילדים ללוח להצביע על רעיונות ולהסביר. כותבים על דבקיות מה חשוב לנו שיהיה ליד הבית שלנו, מה חיוני או הכרחי, ומדביקים מסביב למפה.

* בחירת מקום להתיישבות:

כל צוות מציג את העולם שחקר לכולם בהפעלה/שיר/משחק שיעזרו להבין את היתרונות והחסרונות בהתיישבות שם. בסיום ההצגות ממלאים דף דירוג (מצורף) ומחליטים על המקום הסופי להתיישבות.

* בניית כפר חדש: מתכננים איך הכפר ייראה, איזה מבנים יהיו בו. יוצאים לחצר או לסביבה הקרובה ובונים את הכפר מחומרים וציוד מגוון. אפשר להזמין בעל מקצוע ולתכנן יחד איתו מתקן קבע שישאר בחצר ביה"ס

טיפים

hidethisfield

רציונל

"הרפתקה בין עולמות" כחלק ממיזם EdVenture, נוצרה בעקבות היכרות ולמידה מעמיקה ממורים ברחבי העולם שהפכו את התכנית השנתית שלהם למשחק הרפתקאות ויש להם רקע וניסיון בפיתוח משחקים. הרעיון הוא ליצור "מציאות אלטרנטיבית" – התלמידים הופכים לדמויות במשחק שצריכות להחליט החלטות משמעותיות ולהתמודד עם סכנות שדורשות הבנה מעמיקה בתוכן הלימודי. המורים ששאבתי מהם השראה הם: Paul Darvasi שכותב בלוג בנושא ו– Scott Hebert שמלמד מורים כיצד להפוך ליוצרי משחקי הרפתקאות בסגנון "מבוכים ודרקונים".

התבססתי על מחקרים בתחום החינוך, שעוסקים בלמידה מתוך משחקים בכלל ומשחקי מחשב בפרטReality is Broken של Jane McGonigal . ו–  What Video Games Have to Teach Us About Learning and Literacy של James Paul Gee

רקע ומידע נוסף על הכלי

hidethisfield

תומכי יישום

hidethisfield

על היזמ/ים

נעה להב, מנהלת קהילת חדשנות טכנולוגית במשרד החינוך, מורה ומדריכה בית-ספרית למדעים לשעבר. כחלק מפעילות המיזם, מנהלת קהילת "לנצח את המשחק" – העוסקת בשילוב משחקים בלמידה, בה חברים כ-2,500 אנשי חינוך. בעלת תואר שני בהוראת המדעים, שבמהלכו כתבה תזה בנושא שימוש בכלים מתוקשבים לפיתוח יצירתיות.

גל יאירי הוא יזם חינוכי, בונה ומעצב משחקים כדרך חיים ומקצוע. בנוסף, הוא מאפיין חווית משתמש בעל ידע ונסיון רב בתחום. גל הוא ארכיטקט מידע ומנהל מוצר, המתמחה בעיצוב אתרים, עיצוב אפליקציות וחווית משתמש – UX/UI.

אודות המוסד בו פותח הכלי

hidethisfield
סגירת תפריט