שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest

היזמ/ים

"מסע בין עולמות" – משחק הרפתקאות לפיתוח מיומנויות תוך-אישיות ובין-אישיות | יוזמת EdVenture

התלמידים ישחקו בשבט קדום החי בכפר שנקלע למצוקה ונאלץ לנדוד ולהתיישב במקום חדש. במהלך המשחק התלמידים יזהו את החוזקות שלהם ושל חבריהם

היוזמה שהכלי פותח במסגרתה | תקציר

התלמידים יהיו מודעים יותר לחוזקות ולחולשות של עצמם, ילמדו איך להדגיש את החוזקות שלהם, ואיך לזהות חוזקות של אחרים.

מטרה או תועלת צפויה

התלמידים יהיו מודעים יותר לחוזקות ולחולשות של עצמם, ילמדו איך להדגיש את החוזקות שלהם, ואיך לזהות חוזקות של אחרים.

קהל יעד

מורים לתלמידי ד'-ו' בשיעורי כישורי חיים

תנאים מקדימים: הכנות, חומרים, ציוד

hidethisfield

הוראות הפעלה: קחו ועשו זאת לשלכם!

פתיחה

  1. מספרים את סיפור העלילה: "אתם שבט שעבר חורף קשה מאוד, אין מספיק אוכל וציוד במקום ולכן עלתה ההצעה לעזוב את המקום שבו אתם מתגוררים וללכת בלית ברירה לחפש מקום חדש".

יצירת דמויות

  1. ממשיכים בסיפור: "השלב הבא הוא להכיר יותר טוב את חברי השבט. זקני השבט מבקשים מכולם למלא תעודת זהות כדי שנדע מה החוזקות של כל אחד מאיתנו, ובמה נוכל לעזור אחד לשני".
  2. כותבים יחד על הלוח רעיונות לתכונות/סגולות/מאפיינים/איכויות. כותבים גם רעיונות לתפקידים ומקצועות.
  3. התלמידים ימלאו את דף הדמות. יש לעודד אותם לבחור שם שכולל גם תפקיד, כמו: נוצת נשר – הרץ הזריז, אש להבה – מדליק המדורות.

היכרות עם הדמויות

שואלים שאלות על הדמויות ונותנים בכל שלב משימה אחרת (מדי פעם עוצרים ושואלים שאלות להרחבה) לדוגמה:

  • מי שהדמות שלו בעלת מקצוע שימושי עולה על כסא.
  • מי שהדמות שלו יודעת לקרוא מפה ולנווט שילך ימינה.
  • מי שהדמות שלו יכולה לעזור בשמירה על בריאות שירים ידיים.
  • מי שהדמות שלו בעלת יכולות הנהגה שירים רגל.
  • מי שיש לו דמות שמזכירה בתכונותיה את עצמו, שיקפוץ גבוה.

חוקרים את העולמות

חושפים את המפה הגדולה (בקובץ המצורף) של העולמות שסביבנו. עוד לא מתחילים לחקור, אך מסתכלים יחד וחושבים לאחר מבט ראשונה על רעיונות ומידע העולה מן המפה: מה מתאים להתיישבות? מה עלול להפריע להתיישבות? מזמינים ילדים ללוח להצביע על רעיונות ולהסביר. כותבים על דבקיות מה חשוב לנו שיהיה ליד הבית שלנו, מה חיוני או הכרחי, ומדביקים מסביב למפה.

בחירת מקום להתיישבות

כל צוות מציג את העולם שחקר לכולם בהפעלה/שיר/משחק שיעזרו להבין את היתרונות והחסרונות בהתיישבות שם. בסיום ההצגות ממלאים דף דירוג (מצורף) ומחליטים על המקום הסופי להתיישבות.

בניית כפר חדש

מתכננים- איך הכפר ייראה? אילו מבנים יהיו בו? יוצאים לחצר או לסביבה הקרובה ובונים את הכפר מחומרים וציוד מגוון. אפשר להזמין בעל מקצוע ולתכנן יחד איתו מתקן קבע שיישאר בחצר ביה"ס.

טיפים

hidethisfield

רציונל

"הרפתקה בין עולמות" כחלק ממיזם EdVenture, נוצרה בעקבות היכרות ולמידה מעמיקה ממורים ברחבי העולם שהפכו את התכנית השנתית שלהם למשחק הרפתקאות ויש להם רקע וניסיון בפיתוח משחקים. הרעיון הוא ליצור "מציאות אלטרנטיבית" – התלמידים הופכים לדמויות במשחק שצריכות להחליט החלטות משמעותיות ולהתמודד עם סכנות שדורשות הבנה מעמיקה בתוכן הלימודי. המורים ש'נשאבה' מהם השראה הם: Paul Darvasi שכותב בלוג בנושא ו– Scott Hebert שמלמד מורים כיצד להפוך ליוצרי משחקי הרפתקאות בסגנון "מבוכים ודרקונים".

כלי זה מתבסס על מחקרים בתחום החינוך, שעוסקים בלמידה מתוך משחקים בכלל ומשחקי מחשב בפרטReality is Broken של Jane McGonigal . ו–  What Video Games Have to Teach Us About Learning and Literacy של James Paul Gee

קבצים

hidethisfield

רקע ומידע נוסף על הכלי

hidethisfield

תומכי יישום

hidethisfield

על היזמ/ים

נעה להב, מנהלת קהילת חדשנות טכנולוגית במשרד החינוך, מורה ומדריכה בית-ספרית למדעים לשעבר. כחלק מפעילות המיזם, מנהלת קהילת "לנצח את המשחק" – העוסקת בשילוב משחקים בלמידה, בה חברים כ-2,500 אנשי חינוך. בעלת תואר שני בהוראת המדעים, שבמהלכו כתבה תזה בנושא שימוש בכלים מתוקשבים לפיתוח יצירתיות.

גל יאירי, יזם חינוכי וארכיטקט מידע ומאפיין חווית משתמש.
בעל 6 שנים של ניסיון עם החברות הכי גדולות (וקטנות) בארץ.
מנהל מסלול לחווית משתמש ו-9 שנים של לימוד לא קונבנציונלי.

האני מאמין שלי? משחקים, ורק אחרי זה לומדים :)

אודות המוסד בו פותח הכלי

hidethisfield

יוזמת על

EdVenture – יוזמה | למידה היא הרפתקה

בעזרת EdVenture תהפכו בקלות את הלמידה למשחק הרפתקאות שהדרך היחידה של התלמידים להצליח ולהתקדם בו היא… ללמוד!

אתגר-צורך: המרחב הפיזי, יזמות, פעלנות וחדשנות, מיומנויות חברתיות, רלוונטיות לתלמיד

כלים נוספים של היוזמה

"נינג'ה במאדים" – משחק הרפתקאות | יוזמת EdVenture

משחק הרפתקאות לפיתוח עבודת צוות וכישורי מנהיגות עבור גילאי היסוד

אתגר-צורך: המרחב הפיזי, חוסן ומיומנויות רגשיות, יזמות, פעלנות וחדשנות, מיומנויות חברתיות, רלוונטיות לתלמיד

הנחיות לפיתוח משחק הרפתקאות | יוזמת EdVenture

שיטה המסייעת להפוך כל תוכן לימודי לסיפור הרפתקאות חוויתי.

אתגר-צורך: הבניית ידע, יזמות, פעלנות וחדשנות, מיומנויות חברתיות, רלוונטיות לתלמיד

"מותק החלקיקים התכווצו": הרפתקה במעבדה | Edventure

משימות פתיחה המלוות את נושא החלקיקים לשיעורי מדעים בשכבה ז'

נעה להב Noa Lahav
אתגר-צורך: הבניית ידע, יזמות, פעלנות וחדשנות, רלוונטיות לתלמיד